امروز دانشگاهها باید به سمت تحقیقات و فن آوری حرکت کنند

رئیس اداره ثبت اختراع مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در رشت:امروز دانشگاهها باید به سمت تحقیقات و فن آوری حرکت کنند.

۱۶ مهر ۱۳۹۶ | ۱۱:۲۴ کد : ۳۴۸۶ اخبار تصویری روابط عمومی اخبار روابط عمومی
تعداد بازدید:۱۵۴۲
رئیس اداره ثبت اختراع مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در رشت:امروز دانشگاهها باید به سمت تحقیقات و فن آوری حرکت کنند.
 
رئیس اداره ثبت اختراع مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در رشت:امروز دانشگاهها باید به سمت تحقیقات و فن آوری حرکت کنند.
 
به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان، کارگاه آموزشی « ثبت اختراع و مالکیت معنوی » با حضور معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت ، مسئولین پژوهشی واحدها و مراکز دانشگاهی استان گیلان و جمعی از مسئولین واحد های  فنآور در مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان برگزار شد.
دکتر حسین فلاح باقر شیدائی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت با تسلیت ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان دو عالم،  اظهار کرد: دانشگاه آزاد اسلامی امروز با توجه به منویات مقام معظم رهبری مبنی بر حمایت از صاحبان فکر و اندیشه با راه اندازی مراکز رشد در سراسر ایران اسلامی در توسعه اقتصادی و اجتماعی از بعد توسعه کمی و کیفی اعم از فراهم کردن بسترهای لازم در جهت تنوع خدمات ثبت مالکیت صنعتی در عرصه ملی و بین المللی طی سالهای اخیر به منظور فراهم نمودن شرایط اجرا بهتر اقدام کرده که نهادینه کردن آن مستلزم حمایت و توجه جدی همه دستگاهها می باشد.
وی ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان با بهره گیری از آزمایشگاههای فوق پیشرفته و ظرفیت ها و پتانسیل های بسیارزیادی که دارد می تواند در زمینه های مختلف علمی و اجتماعی فعال باشد و همچنین در جهت رفع مشکلات و معضلات جامعه به کمک دولتمردان و مسئولین بشتابد، لذا در همین راستا این دانشگاه با بهره گیری از ویپو (WIPO) به عنوان یک سازمان غیرسیاسی که هدف اصلی آن بالا بردن سطح استاندارد قوانین مالکیت معنوی در سطح کشورهای در حال توسعه و حتی کمتر توسعه یافته است، اقدام به برگزاری دوره های آموزشی مختلف در جهت ارتقای سطح دانش علاقه مندان می نماید.
دکتر فلاح با برشمردن اهداف برگزاری این کارگاه خاطر نشان کرد: مجموعه کارگاه های پیش بینی شده در حوزه پژوهش و فناوری واحد رشت با حمایت های ویژه ریاست دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان برگزار می شود که این گارکاه نیز در راستای بخشنامه و آئین نامه های سازمان در زمینه مالکیت فکری بوده است که در طی این دوره گسترش فرهنگ ثبت اختراع جهت ارتقای جایگاه تولیدات علمی دانشگاه آزاد اسلامی در تراز های ملی و بین المللی و کمک به تجاری سازی دست آوردهای پژوهشی  و تولید دانش فنی و چگونگی تشویق و حمایت از حقوق مالکیت فکری مخترعان ، آموزش داده می شود.
در ادامه مهرداد الیاسی رئیس اداره ثبت اختراع مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و نماینده سازمان جهانی مالکیت فکری در ایران  ضمن تشکر از میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت در برگزاری این کارگاه، گفت: امروز دانشگاهها باید به سمت تحقیقات و فن آوری حرکت کنند که دانشگاه آزاد اسلامی در این خصوص اقدامات خوبی انجام داده است.
وی افزود: امروزه نقش اساسی و تعیین کننده حمایت از حقوق مالکیت معنوی در ایجاد زمینه ابتکار و نوآوری و توسعه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و رشد سرمایه گذاری و تجارت بین المللی برکسی پوشیده نیست و حقوق مالکیت صنعتی نیز به عنوان بخش عمده ای از حقوق مالکیت معنوی با دربرگرفتن حق استفاده انحصاری علائم تجاری، اختراعات، طرحهای صنعتی، نام تجارتی، مبدأ و نشان جغرافیایی کالا از ابتکار و نتیجه فکر افراد در برابر اشخاص ثالث ازطریق ثبت این حقوق در محدوده جغرافیایی کشور یا کشورهای محل ثبت حمایت می کند و بدین ترتیب ضمن ایجاد  انحصار بهره برداری، موجبات تسهیل انتقال تکنولوژی و سرمایه گذاری مستقیم خارجی را فراهم می سازد.
الیاسی با بیان اینکه دانش و تکنولوژی امروز در جهان در حال پیشرفت سریع است، تصریح کرد: ما باید بتوانیم با پیشرفت دانش در جهان حرکت کرده و با دانش جدید آشنایی کامل داشته باشیم و با آن حرکت کنیم لذا برگزاری اینگونه کارگاهها می تواند بسیار مؤثر باشد.
رئیس اداره ثبت اختراع مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، ساخت دستگاه پایلوت تبدیل ضایعات چای به کافئین را در دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت بسیار ارزشمند دانست و اظهار کرد: این دستگاه و دستگاههای مشابه می تواند علاوه بر استفاده ظرفیت های بسیار خوب بومی در استان ها ،تولیدات علمی داخلی و درآمدزایی ، از خروج ارز از کشور جلوگیری می کند.
لازم به ذکر است در این کارگاه یکروزه تعداد ۳۵ نفر از مدیران پژوهشی واحد ها و مراکز آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان و مسئولین هسته ها و واحد های فناور مستقر در مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان شرکت داشتند.
 

۲ رای