دکتر ولایتی در همایش معاونان آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی: دانشگاه آزاد اسلامی باید پرچمدار علوم اسلامی ایرانی، دانش بنیان و اقتصاد مقاومتی باشد. تحول علوم انسانی از دانشگاه آزاد اسلامی آغاز شود. تدریس علوم انسانی در دانشگاه‌ها

۰۸ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۳:۵۳ کد : ۳۴۰۶ اخبار تصویری روابط عمومی اخبار روابط عمومی
تعداد بازدید:۱۰۳۰
دکتر ولایتی در همایش معاونان آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی: دانشگاه آزاد اسلامی باید پرچمدار علوم اسلامی ایرانی، دانش بنیان و اقتصاد مقاومتی باشد. تحول علوم انسانی از دانشگاه آزاد اسلامی آغاز شود. تدریس علوم انسانی در دانشگاه‌ها
دکتر علی اکبر ولایتی رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی در مراسم افتتاحیه همایش سراسری معاونان آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی باید پرچمدار علوم انسانی اسلامی - ایرانی در کشور باشد و پرچم حوزه پژوهش، اقتصاد دانش بنیان و اقتصاد مقاومتی را در دست بگیرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر ولایتی با بیان این مطلب افزود: در ‌علوم انسانی باید تحول جدی صورت بگیرد چرا که بخش قابل توجهی از علومی که امروز در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود، نشأت گرفته از فرهنگ ایرانی اسلامی نیست.
وی با بیان اینکه از سال ۵۳ توفیق تدریس در مقاطع مختلف را داشته ام، اظهار داشت: آموزش عالی ما از زمانی که به سبک جدید متولد شد، ‌دارای اشکالاتی بود که همچنان مرتفع نشده است. زمانی که مردم ایران با تأخیر متوجه پیشرفت اروپا شدند (در دوران حضیض تمدن ایرانی یعنی اواخر دوره قاجار قرار داشتند) اقدام به تأسیس دارالفنون کردند اما متأسفانه زمانی که دارالفنون افتتاح شد دیگر امیرکبیر حضور نداشت و آنچه وی می‌خواست، ‌محقق نشد و تنها شاهزاده‌های آن دوران موفق به ورود به دارالفنون می‌شدند.
رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی گفت: با وجود اینکه کشور ایران دارای دانشمندان بزرگی در حوزه علوم انسانی و طب همچون شیخ الرئیس بوده است، اما غرب به صورت کاملاً مغرضانه،‌ همواره دستاوردهای علمی ایران را در طول چند هزار سال گذشته انکار کرده است.
وی با بیان اینکه در نیمه دوم قرن پانزدهم میلادی پس از ترجمه کتب مقدس، کتاب قانون ابن سینا اولین کتاب علمی غیرمقدس بود که به چاپ رسید، افزود: کتاب قانون ابن سینا طی ۶۰۰ سال به عنوان معتبرترین و بزرگترین متن پزشکی دنیا تدریس می‌شد. در علوم انسانی نیز کشور ایران نسبت به غرب پیشتاز بود.
وی با بیان اینکه علوم انسانی مسلمان ها و ایرانی ها پایه های متفاوتی دارد ، افزود: پایه گذار علوم انسانی در دنیا پیش از اینکه غربی ها باشند ایرانی ها و مسلمانان بودند. ۷۰ سال پس از تالیف کتاب شفای شیخ الرئیس به سرعت به زبان لاتین ترجمه شد و باعث شد اروپایی ها و مسیحیان به درک درستی از مقولات ده گانه کلی برسند و الهیات مسیحیت بر اساس درک درست از شفای ابن سینا شکل بگیرد.
رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه ادامه داد: چطور ممکن است در علوم انسانی به کتاب شفای ابن سینا توجه نکنیم. ما دانشمندانی در اسلام و قرآن کریم و احادیث معصوم و تالیفات فیلسوفان و اندیشمندان نظیر امثال خواجه نصیر که اخلاق ناصری را تالیف کرده اند را داریم و هزاران کتاب در حوزه علوم انسانی .

باید تحول جدی نشأت گرفته از فرهنگ ایرانی اسلامی در حوزه علوم انسانی صورت گیرد
دکتر ولایتی با بیان اینکه علوم انسانی در دانشگاه‌های ما به صورت عقیم متولد شد، گفت:‌ هنوز گرفتار علوم انسانی غربی هستیم و این موضوع تنها شامل دانشگاه آزاد اسلامی نیست. آنچه در دانشگاه‌های ما تدریس می‌شود، مطابق فرهنگ شرقی و ایران و اسلام نیست.
وی با بیان اینکه طی ۴۰ سال گذشته هیچ گونه تحول جدی نشآت گرفته از فرهنگ ایرانی اسلامی در حوزه علوم انسانی صورت نگرفته است ، افزود: در علوم تجربی نیز کار دانشگاهیان ما ترجمه کتب فرنگی و تدریس آنها در دانشگاه‌ها بوده تا کتاب جدیدی را به ما تحمیل کنند. باید در تمامی اینها یک تحول اساسی ایجاد شود و دانشگاه آزاد اسلامی را می‌توانیم به عنوان یک الگو و پایلوت برای این تحول انتخاب کرده و نتیجه را به سایر مراکز و موسسات آموزش عالی تعمیم دهیم.
دکتر ولایتی با تاکید بر پیوند بین حوزه و دانشگاه ،گفت: ‌دانشگاه‌های ما باید فلسفه اسلامی را از افرادی مانند آیت الله جوادی آملی یاد بگیرند. این سوال مطرح است که چرا تاکنون فردی پیدا نشده که سیر حکمت در اسلام را به رشته تحریر درآورد. همین موضوع باعث شده بسیاری از جوانان ما تصور کنند حکمت از یونان متولد شده است.
وی با اشاره به تفکرات افلاطون و برتری دانستن یونانی ها از نگاه وی، ادامه داد: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را می توان فردی نشأت گرفته از این فلسفه دانست که برتری غربی ها را فریاد می زند.
رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه فهم مقولات کلی توسط اروپاییان پس از خواندن کتاب شفای ابن سینا حاصل شد، ‌افزود: در علوم دقیقه و تجربی نیز حداقل بخشی از آموزش‌ها باید از پژوهش ناشی باشد.
دکتر ولایتی تاکید کرد: درآموزش علوم تجربی و دقیقه نباید صرفا به ترجمه کتب فرنگی بسنده کرد. در علوم انسانی نیز باید علومی که شایسته ایران و اسلام باشد را تدریس کنیم.
وی با اشاره به اینکه ایران حدود ۱۰ هزار سال سابقه فرهنگی دارد و تمدن ایرانی و اسلامی و تمدن فرهنگی مرهون این دو تمدن است، گفت: باید یک تحول اساسی در علوم انسانی و تالیف و تدریس کتاب صورت گیرد و دانشگاه آزاد اسلامی در این حوزه پیشتاز باشد. دانشگاه آزاد اسلامی باید در پژوهش حرف اول را بزند و این ظرفیت با حضور مدیریت و روسای جدید فراهم شده است.
وی در پایان خاطرنشان کرد: با مدیریت فعال دکتر رهبر و مسئولان آموزشی واحدهای سراسر کشور زمینه برای ایجاد تحول در این دانشگاه به خوبی فراهم شده است.

دکتر ولایتی در حاشیه همایش معاونان آموزشی در جمع خبرنگاران:
تصویب رشته محل های دانشگاه آزاد اسلامی در کمیته سه نفره ، مورد تایید مجلس است/ پایه گذار علوم انسانی در دنیا پیش از اینکه غربی ها باشند ایرانی ها و مسلمانان بودند

دکتر ولایتی با بیان اینکه همکاری دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت علوم و دولت دوازدهم بیش از گذشته شده است، گفت: در نتیجه این همکاری شاهد پیشرفت علم آموزش و پژوهش در آینده هستیم.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر ولایتی در جمع خبرنگاران و در حاشیه همایش معاونان آموزشی گفت: همکاری سازنده ای بین دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت علوم شروع شده است ، در همین رابطه دکتر رهبر روز گذشته جلسه ای با سرپرست وزارت علوم داشتند که به نظر می رسد در این زمینه به تفاهم با وزارت علوم نزدیک شده ایم.
وی با بیان اینکه کد رشته های توافق شده به زودی اعلام می شود و گمان نمی کنم در این زمینه کد رشته ای تایید نشده باقی بماند، گفت: همکاری دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت علوم و به طور کلی همکاری دانشگاه آزاد اسلامی با دولت دوازدهم بیش از گذشته شده و در نتیجه این همکاری شاهد پیشرفت علم آموزش و پژوهش در آینده هستیم.
رییس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به مذاکرات خود و دکتر رهبر با نمایندگان مجلس در باره رشته محل های دانشگاه، گفت: با دخالت مجلس و حمایت ۲۰۵ نفر از نمایندگان و همچنین به دستور دکتر لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی، معاونت حقوقی مجلس ابلاغ کرد که کماکان مصوبه مجلس در سال ۱۳۶۷ معتبر بوده و کمیته سه نفره برای تایید رشته های دانشگاه آزاد اسلامی، جایگزین شورای گسترش آموزش عالی خواهد شد.
وی افزود: آنچه در سال ۶۹ توسط دولت تصویب شد ، همکاری سه ارگان برای تایید رشته های جدید دانشگاه آزاد اسلامی را تایید می کند. اما به این معنا نیست که ما منکر هدایت و فرماندهی وزارت علوم هستیم. وزارت علوم برای ایجاد هماهنگی و توازن بین دستگاه های آموزش عالی و جلوگیری از تکرارها به وظایف خود عمل می کند.
دکتر ولایتی با اشاره به برخی فرافکنی ها طی هفته های اخیر درخصوص قانونی بودن کمیته سه نفره، گفت: اینکه فردی بگوید کمیته را قبول دارم یا خیر در ماهیت موضوع تغییری ایجاد نمی کند و فقط مجلس می تواند این قانون را لغو کند. قانونی که در سال ۶۷ تصویب و اجرایی شده چطور ممکن است با گفته یک نفر نقض شود. این گفته شاید سهوی بوده ولی ما خود را مقید به قانون و مصوبات دولت می دانیم.
وی تاکید کرد: قوام و دوام نظام جمهوری اسلامی به رعایت قانون بوده و بدون قانون امکان ندارد که گامی برداریم. همگان اعم از وزارت علوم و دانشگاه آزاد اسلامی باید تابع قانون باشیم.
دکتر ولایتی درباره برنامه های مدیریت جدید برای ارتقای کیفی حوزه آموزش، گفت: دکتر رهبر به نفصیل توقعات خود از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی را در این همایش اعلام کردند و قطعا در آینده شاهد تحول خواهیم بود.
وی با تقسیم بندی علوم به دوبخش علوم انسانی و علوم تجربی و دقیقه، گفت: در علوم تجربی نباید صرفا به ترجمه کتب غربی بسنده کرد. در علوم انسانی نیز باید علومی که باب و شایسته ایران و اسلام باشد را تدریس کنیم.
دکتر ولایتی با بیان اینکه علوم انسانی مسلمان ها و ایرانی ها پایه های متفاوتی دارد، افزود: پایه گذار علوم انسانی در دنیا پیش از اینکه غربی ها باشند ایرانی ها و مسلمانان بودند. ۷۰ سال پس از تالیف کتاب شفای شیخ الرئیس، به سرعت به زبان لاتین ترجمه شد و باعث شد اروپایی ها و مسیحیان به درک درستی از مقولات ده گانه کلی برسند و الهیات مسیحیت بر اساس درک درست از شفای ابن سینا شکل گرفت.
وی با بیان اینکه چطور ممکن است در علوم انسانی به کتاب شفای ابن سینا توجه نکنیم ، افزود: ایران حدود ۱۰ هزار سال سابقه فرهنگی دارد، تمدن ایرانی و اسلامی و تمدن فرهنگی مرهون این دو تمدن است. باید یک تحول اساسی در علوم انسانی و تالیف و تدریس کتاب صورت گیرد و دانشگاه آزاد اسلامی در این حوزه پیشتاز باشد. این خواسته همه ناصحان و همه دلسوختگان آموزش عالی در کشور است و توقع ما از معاونان آموزشی این است.
دکتر رهبر رییس دانشگاه آزاد اسلامی نیز در پاسخ به خبرنگاری درخصوص قبول استعفای مهندس هاشمی معاون عمرانی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: با توجه به بازنگری در تشکیلات دانشگاه آزاد اسلامی و ادغام برخی معاونان و با توجه به اینکه مهندس هاشمی به عنوان رییس شورای شهر تهران دارای مشغله های کاری بسیاری هستند با استعفای ایشان موافقت خواهم کرد.