دکتر فرهاد رهبر در همایش معاونان آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: دکتر ولایتی پشتیبان خوبی برای دانشگاه آزاد اسلامی هستند.مدیران گروه در واحدها باید اختیارات لازم را داشته باشند. مهارت‌محوری در آموزش‌های دوره‌های کاردانی و کارشناسی با توجه به مزیت‌ها

۰۸ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۳:۵۰ کد : ۳۴۰۵ اخبار تصویری روابط عمومی اخبار روابط عمومی
تعداد بازدید:۹۵۵
دکتر فرهاد رهبر در همایش معاونان آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: دکتر ولایتی پشتیبان خوبی برای دانشگاه آزاد اسلامی هستند.مدیران گروه در واحدها باید اختیارات لازم را داشته باشند. مهارت‌محوری در آموزش‌های دوره‌های کاردانی و کارشناسی با توجه به مزیت‌ها
دکتر رهبر با بیان اینکه تولید علم نافع یعنی اینکه بتوانیم نیازمندی های امروز کشور را در آموزش و پژوهش دانشگاه آزاد اسلامی مدیریت و برنامه ریزی کرده و آنها را رفع کنیم، بر لزوم بهبود کیفیت دوره های آموزشی در مقاطع تحصیلات تکمیلی تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر فرهاد رهبر در همایش معاونان آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی با سلام و درود به پیشگاه بقیه الله (عج)، مقام معظم رهبری، روح بلند امام (ره)، ارواح طیبه شهدا و به ویژه شهدای هشتم شهریور شهید باهنر و رجایی و روح حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی (ره) گفت:‌ بسیار خوشحالم که امروز در جمع عالمانه مسئولان آموزشی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی سراسر کشور حضور دارم. امیدوارم به برکت ایام پیش رو؛ عید قربان و عید غدیرخم، خداوند به کار همه ما خیر و برکت عنایت کند.

دکتر رهبر با تأکید بر اینکه باید در دانشگاه آزاد اسلامی برای تحول علوم انسانی - طبق سخنان دکتر ولایتی – یک برنامه ویژه داشته باشیم، گفت: ‌در علوم دقیقه نیز باید پژوهش را برای تولید محتوای آموزشی و تولید علم نافع، محور قرار دهیم.

وی افزود:‌ تولید علم نافع یعنی اینکه بتوانیم نیازمندی های امروز کشور را در آموزش و پژوهش دانشگاه آزاد اسلامی مدیریت و برنامه ریزی کرده و آنها را رفع کنیم.

دکتر رهبر با بیان اینکه راهبرد ما در دانشگاه آزاد اسلامی توسعه کیفی آموزش و پژوهش در همه عرصه های علوم انسانی و سایر علوم دقیقه است، گفت: برای اینکه توسعه کیفی آموزش و پژوهش صورت گیرد، اصل اول این است که سرمایه ای که در اختیار دانشگاه است که به عقیده من بزرگترین سرمایه ما سرمایه انسانی شامل اساتید، دانشجویان و کارکنان است، باید مورد احترام قرار گیرند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: یکی از محدودترین عوامل پیشرفت کشورهای دنیا کمبود سرمایه انسانی است که ما در کشور مان آن را به وفور در اختیار داریم. از این رو باید به این سرمایه احترام بگذاریم. حفظ حرمت اساتید و اعضای هیات علمی و دانشجویان و صیانت از نظرات و رفتار آنها، باید مورد توجه جدی مسئولان قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین دوباره تاکید می کنم که اولین عامل ما در دانشگاه آزاد اسلامی باید توجه به نیروی انسانی، حفظ حرمت و احترام به همه کسانی باشد که در این دانشگاه فعالیت می کنند.

دکتر فرهاد رهبر افزود: پس از احترام به سرمایه انسانی، دومین مسئله مهم، برنامه ریزی برای محتوای آموزشی در دانشگاه آزاد اسلامی است. امروز محتوای آموزشی در مجموعه آموزش عالی کشور از شأن لازم برای تحصیلات عالیه برخوردار نیست.

وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی حدوداً ۵۰ درصد از آموزش عالی کشور را در اختیار دارد، گفت: ما نباید برای برنامه ریزی محتوای آموزشی منتظر دیگران بنشینیم. باید برای تحول محتوا، برنامه ریزی صورت گیرد. تحول محتوا با کمک سرمایه های دانشگاه انجام می گیرد و این امر نیازمند تعامل جدی با اساتید و دانشگاه های معتبر داخلی و خارجی است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: علاوه بر بکارگیری توان سرمایه انسانی ، تحول آموزشی را باید آغاز کرده و آن را رونق بخشیم که دیگران از آن تبعیت کنند، باید شروع کننده این راه نیز باشیم و بقیه را به همراهی و همکاری دعوت کنیم.

دکتر رهبر خطاب به معاونان آموزشی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: همکاری و تعامل با اساتید و دانشگاه های معتبر داخلی و خارجی را در دستورکار قرار دهید.

وی افزود: برای اینکه این موضوع به کل کشور تسری پیدا کرده و به عنوان الگو و نمونه در سراسر کشور شناخته شود، باید خود ما ابتدا همه امور دانشگاه از جمله رعایت نظم، اجرای دقیق تقویم آموزشی و نظارت بر محتوا را در دستورکار قرار دهیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه در حال حاضر متاسفانه یک هرج و مرج در ارائه محتوای آموزشی در کلاس های دانشگاه وجود دارد، گفت: این هرج و مرج باید ساماندهی شود. یعنی باید بتوانیم محتوای آموزشی را به سرفصل دروس استاندارد تبدیل کنیم و بر اجرای سرفصل ها نظارت کنیم. همچنین باید در نظم و انضباط برگزاری کلاس، آزمون، نمره و فارغ التحصیلی دقت لازم را انجام دهیم. در واقع رعایت نظم و اجرای دقیق تقویم و محتوای آموزشی باید در دستورکار واحدهای سراسر کشور قرار گیرد.

 

دانشگاه آزاد اسلامی باید از ملوک الطوایفی و اداره مجمع الجزایری نجات پیدا کند

دکتر فرهاد رهبر افزود: برای انجام این امور، دانشگاه نیاز به زیرساخت های آموزشی و پژوهشی دارد. اگر زیرساختی موجود است، باید آن را ارتقا داده و در غیر این صورت باید زیرساخت، ساخته شود. دانشگاه آزاد اسلامی باید از ملوک الطوایفی و اداره مجمع الجزایری نجات پیدا کند.

وی با اشاره به سخنان دکتر ولایتی مبنی بر اینکه محتوای آموزشی باید از پژوهش به وجود آید، گفت: به جرأت می توان گفت امروز تعداد قابل اعتنایی از پایان نامه های دانشجویان کشور کپی کاری است که در شأن آموزش عالی کشور نیست. اگر بخواهیم محتوای آموزشی از پژوهش به وجود آید، باید پژوهش و پایان نامه های ما یک برنامه جدی پژوهشی داشته باشد. اگر در واحدهای دانشگاهی این برنامه وجود ندارد، باید این برنامه طراحی شده و هر گروهی موظف باشد یک مسئله از مسائل اساسی کشور را در دستورکار خود قرار داده و با تبدیل آن به یک برنامه پژوهشی بزرگ، از دانشجویان خواسته شود در مورد آن تحقیق و پژوهش کنند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: در صورت انجام این مسئله، افزایش کیفی آموزش و پژوهش در دانشگاه موفق خواهد بود.

وی در ادامه با اشاره به اختیارات مدیران گروه در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی گفت: مدیران گروه باید اختیارات لازم را داشته باشند و متناسب با این اختیارات باید مسئولیت پذیر باشند. مدیر گروه باید به درستی از بین بارزترین، ‌شاخص ترین، سرآمدترین و کارآمدترین و مدیرترین اساتید آن گروه انتخاب شود و برنامه پژوهشی را طراحی کند.

وی افزود: اگر بتوانیم به مدیران گروه هویت داده و به ایشان اختیار و مسئولیت داده و برنامه بخواهیم، این امر تحقق پیدا می کند. در این زمینه باید تقسیم کار جدی و دقیق در واحدهای دانشگاهی طراحی شود.

 

لزوم بهبود کیفیت دوره های آموزشی در مقاطع تحصیلات تکمیلی

دکتر فرهاد رهبر با بیان اینکه توجه به مقررات دوره دکتری و تحصیلات تکمیلی در جذب، آموزش و پژوهش باید مد نظر مسئولان واحدها قرار گیرد، گفت: یک دستورالعمل در هیات رئیسه دانشگاه توزیع شد و مقرر شده به همه واحدهای سراسر کشور ابلاغ شود تا بتوانیم در بهبود کیفیت دوره های آموزشی در مقاطع تحصیلات تکمیلی نظارت داشته باشیم.

وی خطاب به مسئولان واحدهای دانشگاهی گفت: این دستورالعمل را در دستورکار خود قرار داده و تا ماه آینده برنامه عملیاتی با زمان بندی دقیق برای نکاتی که در این جلسه مطرح شد، ارائه شود.

 

کیفیت بخشی آموزش و پژوهش از کیفیت بخشیدن به هرم هیات علمی آغاز می شود

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر لزوم مشارکت اعضای هیات علمی در تمام امور دانشگاه، گفت: عضو هیات علمی تمام‌وقت باید به صورت تمام وقت در اختیار دانشگاه باشد. در این زمینه ابتدا حفظ حرمت اساتید و استقرار یک فضای مناسب در واحدهای دانشگاهی باید برای آنها مد نظر مسئولان واحدها قرار گیرد.

دکتر رهبر با بیان اینکه در حال حاضر رکود علمی به صورت جدی مورد توجه است، گفت: در این زمینه باید در دانشگاه آزاد اسلامی به اصلاح هرم اعضای هیات علمی با رعایت تمامی کیفیت های مد نظر بپردازیم. اعضای هیات علمی باید تمام تلاش را برای ارتقای رتبه علمی خود انجام دهند. کیفیت بخشیدن به آموزش و پژوهش از کیفیت بخشیدن به هرم هیات علمی آغاز می شود.

وی با بیان اینکه امروز یکی از معضلات جدی کشور ما بیکاری فارغ التحصیلان است، گفت: در حال حاضر ۳۰ درصد فارغ التحصیلان ما به خیل جامعه بیکاران اضافه می شوند. اگر در مقاطع تحصیلات تکمیلی آموزش را صرفاً برای آموزش طراحی کنیم، نمی توانیم موفق باشیم و هر سال به خیل فارغ التحصیلان بیکار اضافه خواهد شد . اگر استراتژی آموزش برای آموزش را تغییر داده و آموزش و پژوهش را برای حل مسائل اساسی جامعه طراحی و عملیاتی کنیم، این مشکل حل خواهد شد .

وی افزود: باید مهارت را به دانشجویان آموزش دهیم که هنگام فارغ التحصیلی، این قابلیت را داشته باشند که به عنتوان یک کارآفرین برای ایجاد شغل برای خود پیشتاز بوده و بتوانند سایر افراد را نیز به کار گیرند.

 

ایجاد رشته های بین رشته ای متناسب با مزیت های منطقه و استان ها

دکتر رهبر خطاب به معاونان آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: در مقاطع کاردانی و کارشناسی، آموزش مهارتی و افزایش توان مهارتی به دانشجویان متناسب با مزیت های نسبی منطقه را در دستورکار قرار دهید. همچنین ایجاد رشته های بین رشته ای متناسب با مزیت های منطقه و استان ها، که برای حل مسائل مفید باشد نیز باید در دستورکار قرار گیرد.

 

حمایت از شرکت های دانش بنیانی که ریسک ایده ها را می پذیرند

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر لزوم جذب نخبگان در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی گفت: از این نخبگان برای امر پژوهش و حضور در شرکت های دانش بنیان استفاده کنید. ما در دانشگاه آزاد اسلامی از شرکت های دانش بنیان حمایت کرده که ریسک ایده ها را پذیرفته تا ایده ها تبدیل به محصول شود و محصول به مرحله تجاری سازی شدن برسد.

 

توجه به ثروت آفرینی از تولید علم نافع

وی افزود: ما موظفیم به اینکه علم نافع را تولید کرده و از این علم، ثروت آفرینی کنیم. آن موقع است که می توانیم بگوییم دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه علم در جایگاه واقعی خود قرار دارد.

دکتر فرهاد رهبر در پایان با تشکر از دکتر ولایتی رئیس هیات موسس و هیات امنا، گفت: ایشان پشتیبان خوبی برای دانشگاه آزاد اسلامی هستند و همواره از ایشان انرژی گرفته و با تمام توان خود برای ارتقای این دانشگاه فعالیت می کنیم.