شانزدهمین جلسه کمیته معاونین پژوهش و فنآوری واحد ها و مراکز آموزشی دانشگاههای آزاد اسلامی استان گیلان

۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ | ۱۷:۳۸ کد : ۱۲۱۰ اخبار روابط عمومی
تعداد بازدید:۱۸۶
شانزدهمین جلسه کمیته معاونین پژوهش و فنآوری واحد ها و مراکز آموزشی دانشگاههای آزاد اسلامی استان گیلان

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت، شانزدهمین جلسه کمیته معاونین پژوهش و فنآوری واحد ها و مراکز آموزشی دانشگاههای آزاد اسلامی استان گیلان، با حضور معاون هماهنگی دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان، دبیر هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان، دبیر شورای اقتصاد دانشگاه آزاد اسلامی استان و معاونین  و رؤسای ادارات پژوهشی واحد ها و مراکز آموزشی استان گیلان، در سالن جلسات دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت برگزار شد.

در این جلسه، دکتر علیرضا امیرتیموری، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت، ضمن خیرمقدم به حاضرین، گزارش مبسوطی از روند فعالیت های پژوهشی این واحد دانشگاهی ارائه داد.

دبیر هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان، کاهش وابستگی به شهریه را یکی از اهداف دانشگاه آزاد اسلامی، دانست و اظهار داشت: امروز دانشگاه آزاد اسلامی افتخار دارد تا در راستای تولید علم، قدمهای مؤثری را برداشته و باید با توجه به توان علمی موجود در واحد های استان گیلان و تأسیس شرکت های دانش بنیان و انجام فعالیت های اقتصادی و درآمد زا در جهت کاهش وابستگی به شهریه، اقدام کرد.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین سید علی میرابراهیمی، معاون هماهنگی دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان، ضمن گرامیداشت ماه رجب و تشکر از میزبانی واحد رشت، توجه به ارتباط واحد های دانشگاهی با صنعت را خواستار شد و افزود: ریاست عالی دانشگاه آزاد اسلامی در راستای مواجهه منطقی با رفع مشکلات مالی واحد های دانشگاه آزاد اسلامی پیشنهاد تأسیس شرکت های دانش بنیان و فعالیت های اقتصادی را مد نظر قرار داده که در راستای رسالت دانشگاه نیز بوده که ارتباط  دانشگاهها با صنایع با توجه به وجود ظرفیت های موجود ، می تواند بسیار مهم باشد.

این مقام مسئول، ادامه داد: بحث شرکت های دانش بنیان، منطبق با سیاست های دانشگاه بوده و تحمیل شهریه های سنگین بر دانشجویان منطقی نبوده و در بودجه سال جاری، ۱۶ درصد بودجه واحد ها باید از فعالیت های اقتصادی و کنترل هزینه ها و درآمد های جانبی و ارتباط با صنعت تأمین گردد.

دکتر میرابراهیمی، جایگاه معاونین پژوهشی را در دانشگاهها بسیار مهم دانست و تأکید کرد: موفقیت در این دورنما ، وابسته به چگونگی فعالیت های معاونین پژوهشی در واحد های دانشگاهی دارد . معاونین پژوهشی در واحد های دانشگاهی دارای جایگاه خاصی بوده و باید با برنامه ریزی درست و اقدامات بموقع در جهت خروج واحد های دانشگاهی از زیاندهی فعال باشند.

معاون هماهنگی دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان، تصریح کرد: راه اندازی مراکز رشد در استان از جمله فعالیت هایی است که باید مورد توجه معاونین پژوهشی واحد های دانشگاهی قرار گیرد و باید از تمام ظرفیت و پتانسیل های واحد های دانشگاهی استفاده کرد. همچنین با فعال سازی شورای اقتصاد دانشگاه در استان، باید در جهت رسیدن به سیاست های کلان دانشگاه کوشا بود.

دکتر حسین فلاح باقر شیدایی، معاون پژوهش و فنآوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت و دبیر شورای پژوهشی استان گیلان، نیز در این جلسه، با اشاره به توان آزمایشگاهی واحد های دانشگاهی استان، بیان کرد: توانمندی آزمایشگاهی واحد های دانشگاهی استان و شیوه نامه پیاده کردن ایمنی در آزمایشگاهها،  باید مورد بررسی قرار گیرد و دستگاههای پیشرفته موجود در این آزمایشگاهها در سامانه پژوهشی استان معرفی گردد تا بتوان با انعقاد قرارداد و سرویس دهی مناسب و استاندارد به متقاضیان، در جهت درآمد زایی واحد ها اقدام کرد.

معاون پژوهشی واحد رشت، اذعان داشت: بر اساس بخشنامه های سازمان مرکزی، اعضای سامانه همکار آزاد( ساها) در  استان گیلان، معرفی شده که به زودی جلسات توجیهی آن جهت استفاده بهینه از توانمندی های آزمایشگاههای استان گیلان برگزار خواهد شد.

   

در پایان هر یک از معاونین و مدیران پژوهشی واحد ها و مراکز آموزشی حاضر در جلسه ، نظرات و پیشنهادات خود را ارائه دادند.